RaJaEmbedded system with Raspberry and Arduino

Čo je Raspberry

Publikované 08.07.2017 v 14:33 v kategórii Raspberry, prečítané: 43x

Počuli ste už niekedy o Raspberry? O malom počitači? Ktorý sa zmestí na dlaň.....


Možno zložitá otázka, no jednoduchá odpoveď. Raspberry je počítač.

Môžeme ho označiť ako jednodoskový minipočítač, ktorý obsahuje procesor, grafický čip, RAM-ku na jednej doske. Pevný disk je nahradený micro SD kartou. Z SD karty je načítaný aj operačný systém.

Celá doska je napájaná 5V pomocou microUSB konektora. Pri plnom zaťažení Raspberry je potrebný aspoň 2A/5V zdroj.Podľa druhy Raspberry (Dosky) potom môžeme hovoriť o odlišných druhoch periférií, veľkostiach, rýchlosti procesora a RAM-ky. Rôzne druhy Raspberry znamenajú aj rôzne veľkosti dosiek. Existujú menšie dosky (Raspberry Zero) ktoré obsahujú len miniUSB, GPIO konektor a pripojenie na kameru, alebo napr. Raspberry PI 3 ktoré obsahuje aj ETN konektor, USB Konektory, HDMI a iné.Narozdiel od klasického počítača má Raspberry jednú veľkú výhodu. Obsahuje GPIO konektor, na ktorom sú vyvedené IO piny. Tieto IO piny je možné nakonfigurovať na vstupné alebo na výstupné. Vieme teda sledovať nie jaký stav pomocou vstupného pinu, alebo aj nať nie jaké zariadenie pomocou výstupného pinu.

GPIO konektor okrem IO pinov obsahuje aj rôzne druhy komunikácií. Napríklad MiniUart, IIC (I2C) a SPI.

POZOR pracovné napätie IO pinov je 3.3V.

Takže pomocou „počítača“ vieme ovládať priamo nie jaké zariadenia digitálnymi obvodmi alebo komunikovať s inými zariadeniami pomocou niektorej komunikácie. V praxi sa využívajú komunikácie prevažne na komunikáciu s mikroprocesormi, a rôznymi snímačmi ktoré podporujú túto danú komunikáciu. Ale k tomu sa ešte dostaneme.

Komentáre

Celkom 2 komentáre

 • tomoblogger.infoblog.sk 11.07.2017 v 11:51 Viem len toľko, že nie je drahý a nie je problém si ho zaobstarať, no robiť som s ním ešte neskúšal. Jeho cena sa orientačne pohybuje od 30 Euro vyššie.


 • RaJa 11.07.2017 v 14:39 Áno máš pravdu. Dnes ho dostaneš aj napríklad v ageme, alze a pod. Cena je závislá od typu. Raspberry Zero je cca 5€, PI 3 cca 30€. Cena nízka možnosti veľa.


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?Rasbperry Arduino Elektronika Lazarus Programovanie FreePascal ObjectPascal Deplhi